מדריך תביעת רשלנות רפואית בלידה: טיפים לתביעה מוצלחת

רשלנות רפואית מתרחשת בעת טיפול רפואי שסוטה מרמת הזהירות הסבירה וגורם לנזק למטופל, כמו למשל מרשם לתרופה לא נכונה או אבחון לקוי שמתעלם מתסמינים ברורים. במהלך לידה ישנם סיכונים רבים יותר מאשר במהלך הטיפול הרפואי הממוצע, וטיפול רשלני עלול להוביל לתוצאות הרות גורל שישפיעו עמוקות על חיי משפחה לעד, ואף כרוכות בהוצאות כספיות גבוהות במיוחד. לכן כדאי לקחת בחשבון את הנקודות הבאות:

להתייעץ עם עו"ד רשלנות רפואית שמומחה בתחום

היכולת שלנו להעריך האם הטיפול שקיבלנו במהלך הלידה נופל בהגדרה של רשלנות רפואית בלידה מוגבל מאוד. אנחנו איננו מכירים את רזי החוק ואת כל האותיות הקטנות, ולכן כדאי במקרה זה במקום לסמוך על תחושת הבטן – לפנות לעו"ד מקצועי. רשלנות רפואית בלידה היא תת תחום בדיני נזיקין ולכן כדאי לבחור בעו"ד המתמחה ספציפית בנושא, מכיוון שניסיון הוא יתרון קריטי.

בפגישה עם עו"ד יש להציג את פרטי המקרה וכך להבין האם קיימת עילה לתביעה ומה סיכויי ההצלחה שלה. ייעוץ ראשוני זה לא אמור להיות כרוך בתשלום ושכר הטרחה נגבה כאחוזים מהסכום שמתקבל בסוף התהליך.

להעריך את סיכויי הצלחת התביעה בטרם הגשתה

תביעת רשלנות רפואית בלידה עולה כסף: חוות דעת רפואיות, בירוקרטיה, היטלים ועוד. הסכום עלול להאמיר עד 20,000 ₪ ומעלה. מצד שני, הפיצויים שנקבל מורכבים מחומרת הנזק, יכולת ההשתכרות של היולדת, מצבה המשפחתי, גילה וגורמים נוספים שבית המשפט לוקח בחשבון.

לאור כל אלה יש לבחון את הכדאיות הכלכלית של התהליך, עלות מול תועלת, שכן במקרים מסוימים עדיף לבחור בהתנהלות ישירות מול הרופא המטפל, המוסד הרפואי או חברת הביטוח, ולהימנע מתביעה.

חוששים מתהליך ארוך? אין סיבה, עוה"ד עושה את כל העבודה

יולדות רבות ומשפחותיהן חוששות מהתהליך המשפטי הארוך, הבירוקרטי והמתיש. ניתן להבין את החשש הזה, שכן מי מאיתנו לא אימץ את מוחו בניסיון לקרוא ולו את החוזה הפשוט ביותר, אז איך עכשיו נחזיק מעמד בתביעה? אבל חשוב להבין את התהליך ואת ההשפעה של הצלחה בו על חיינו, וגם שמדובר במימוש זכויותיהן על פי חוק.

בסופו של דבר, מרגע פתיחת התיק כמעט כל הטרחה והעבודה נעשית על ידי עו"ד, והמאמץ הנדרש מהתובעות הוא מינימלי ואיננו מכבידה על חיי היומיום בשום צורה.

דרשו מהמוסד הרפואי את התיק הרפואי

התיק הרפואי שייך למטופלות, וזאת על פי חוק זכויות החולה. המוסד הרפואי שמחזיק בתיק רק שומר אותו עבורנו ואין לו שום זכות בחוק לסרב לדרישה שמקבל אותו לידינו. במקרה של סירוב מצד המוסד להעביר את התיק תוך פרק זמן סביר – חשוב לפנות לעו"ד מתחום רשלנות רפואית בלידה.

לדעת את מי לתבוע

במקרים של רשלנות רפואית בלידה, צריך לדעת את איזה רופא או רופאים תובעים, לאחר מיפוי האנשים והגורמים שטיפלו ביולדת בצורה רשלנית ואחראיים לנזק שנגרם. ניתן גם כמובן לתבוע מספר רופאים וגורמים.

בחרו בקפידה את המומחה שיפיק את חוות הדעת הרפואית

תביעת רשלנות רפואית בלידה מוגשת תמיד עם חוות דעת של רופא מומחה, התומכת ומוכיחה את הטענות הרפואיות שבתביעה. מסיבה זו הבחירה של המומחה הרפואי היא קריטית להצלחת התיק, שכן חוות דעת לקויה, לא מדויקת או לא מבוססת עלולה למוטט את התביעה כולה.

כמו כן, הרופא הנבחר חייב להיות מנוסה ולדעת לעמוד מול חקירה נגדית נוקבת. מכיוון שחברת הביטוח לא תבחל באמצעים ותשכור את שירותיו של מומחה בעל שם, כדאי לא להירתע מבחירה ברופא מומחה, גם אם הוא עולה ביוקר, מכיוון שכאשר מדובר בתיקים גדולים כדאי לשקול לשלם הרבה בשביל לזכות בהרבה הרבה יותר.